موقعیت کنونی شما در خزان‌نیوز : صفحه اصلی » شرح خبر برای مقابله با بحران ونزوئلا نیازمند کمک بین‌المللی هستیم

خبرگزاری ایسنا: به نقل از خبرگزاری رویترز، خوان مانوئل سانتوس، رییس جمهور کلمبیا گفت: از پیشنهادهای کمک در زمینه مالی و نیز سایر زمینه‌ها از جامعه بین‌الملل متشکرم. ما کاملا آماده پذیرش این کمک‌ها هستیم. ما به این کمک‌ها نیاز داریم زیرا متاسفانه این مشکل روز به روز بدتر می‌شود.

سانتوس هفته گذشته کنترل مرزها را تشدید کرد و تدابیر امنیتی را در شهرهای مرزی افزایش داد.

مسئولان مهاجرتی کلمبیا گفته‌اند که شمار ونزوئلایی‌هایی که در کلمبیا زندگی می‌کنند، ۶۲ درصد افزایش یافته و در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ به بیش از ۵۵۰ هزار تن رسیده است. کلمبیا تخمین زده است که تامین غذا و مسکن هر مهاجر ونزوئلایی روزانه ۵ دلار هزینه خواهد داشت.

همزمان با افزایش مهاجرت ونزوئلایی‌ها به کلمبیا از جمله کودکان بی‌سرپرست که واکسیناسیون و تحصیلات رایگان دریافت می‌کنند، این کشور پیش‌بینی می‌کند که برای ساخت مراکز رسیدگی به منظور ایجاد اسکان موقت برای مهاجران، ۳۰ میلیون دلار سرمایه نیازخواهد داشت.

ونزوئلا گرفتار رکود اقتصادی شدید و طولانی مدت است که فقر شدید مردم را در پی داشته. سانتوس هفته گذشته اظهار کرد که کنترل‌های‌ مهاجرتی را سختگیرانه‌تر و کارت‌های ورود روزانه جدید را موقتا توقیف خواهد کرد، همچنین ۳۰۰۰ نیروی امنیتی جدید از جمله بیش از ۲۱۲۰ سرباز را به مرز مشترکش با ونزوئلا اعزام می‌کند.

حدود ۱.۳ میلیون ونزوئلایی برای کارت‌های مهاجرتی ویژه ثبت‌نام کرده‌اند که به آنان اجازه میدهد روزانه برای خرید مواد غذایی و سایر ملزومات که در کشور خود با کمبود آن مواجه هستند، از مرز عبور کنند.

در حالی که کارشناسان ونزوئلایی از جمله پزشکان و مهندسان در شهرهای بزرگ یا صنایع نفتی کلمبیا شغل پیدا کرده‌اند، بیشتر فقرای این کشور در شهرهای مرزی مانده‌اند.